Nejčastější dotazy
Systém AMS
Rozbalit nejčastější dotazy v okruhu Systém AMS (4).
Které podmínky lze monitorovat?
AMS v současnosti dokáže rozlišit zemědělskou kulturu, pěstovanou plodinu a provedení (neprovedení) seče či pastvy. Uplatňuje se proto u kontrol opatření na plochu v rámci jednotné žádosti. Systém AMS neověřuje dotační tituly vázané na hospodářská zvířata a lesnická opatření, ani tituly SOT, národní dotace, ekonomická opatření atd. V budoucnu bychom rádi funkcionality rozšířili i ověření meziplodin atd.
Kdy se od žadatele očekává aktivní zapojení?
Žadatel nemusí vykazovat žádnou iniciativu navíc. Na druhou stranu, aktivní zapojení zemědělce a vzájemná komunikace žadatele se SZIF je jedním ze základních předpokladů úspěšné administrace žádosti o dotaci. Komunikace může být iniciována jak žadatelem, tak i ze strany SZIF. V momentě, kdy žadatel na Portálu farmáře SZIF uvidí své pozemky označené (světle) červenou barvou, může začít komunikovat se SZIFem a doložit důkazy, že daná podmínka je na pozemku splněná. V případě oranžové barvy jej SZIF osloví sám, s požadavkem na zaslání geotagované fotografie.
Jak může SZIF ověřovat stav pozemků na dálku?
AMS je založen na vyhodnocení dat dálkového průzkumu Země, zejména dat z družic Sentinel 1 a 2. Pomocí těchto dat lze průběžně sledovat, zda proběhla požadovaná zemědělská aktivita. V případě, že budou výsledky nejednoznačné, poslouží pro vyhodnocení stavu geotagované fotografie zaslané žadatelem, případně kontrola inspektora.
Jaké jsou důvody zavedení monitoringu pomocí systému AMS?
Systém AMS byl implementován ve všech členských státech EU jako efektivnější a flexibilnější způsob kontroly. Záměrem Evropské komise je i nadále provádět kontroly a odhalovat pochybení, ale zároveň chce žadatele na chybu upozornit a umožnit mu nápravu bez penalizace, v duchu „prevence a komunikace“. Zároveň odpovídá rozvojovým cílům využití moderních technologií i v oblasti zemědělství.
Portál AMS
Rozbalit nejčastější dotazy v okruhu Portál AMS (3).
Jaké jsou doporučené požadavky na HW a SW pro práci v Portálu AMS?
Požadavky na HW
Požadavky na procesor:
Na portálu AMS nejsou žádné výpočetní funkcionality, požadavky na procesor proto nejsou definované.
Rozlišení monitoru:
Doporučené minimálně 1280 x 1024
Konektivita:
Portálové aplikace budou poskytovat služby uživatelům pomocí webového uživatelského rozhraní (webové technologie HTML5)
Požadavky na SW
Podporované operační systémy:
Portálové aplikace budou dostupné a funkční na počítačích s operačními systémy Windows, Mac OS, Linux a mobilních zařízeních s operačními systémy IOS a Android.
Podporované prohlížeče:
Microsoft Edge, Google Chrome, Mozilla Firefox, Safari, Opera a Samsung Internet v jejich aktuálních verzích s validní kontrolou W3C.
Nemohu se přihlásit
V případě, že se Vám nedaří přihlásit, kontaktujte Infolinku SZIF na telefonním čísle 222 871 871 (volba č. 2) nebo využijte e-mail info@szif.cz.
Co znamenají barvy na semaforu?
Barvy semaforu označují výsledek monitoringu pomocí systému AMS ke každému pozemku a konkrétní podmínce. Před zahájením monitoringu se na semaforu objevuje šedá barva značící, že podmínka ještě není vyhodnocena. Zelená barva označuje, že podmínka byla splněna. Oranžová barva značí, že družicová data neposkytují jednoznačné výsledky, takže nelze rozhodnout bez doplňujících informací. Je tedy nutné provést některou z následných aktivit pro ověření stavu pozemku (zpravidla geotagovaná fotografie či kontrola v terénu). Červená barva znamená, že podmínka splněna nebyla. Pokud ještě nenastalo datum rozhodné pro vyhodnocení podmínky, uplatní se světlý odstín zelené, resp. červené. V případě zobrazení červené barvy semaforu na svém scoreboardu nemá žadatel očekávat žádost o splnění úkolu v aplikaci GTFoto. V takovém případě může žadatel reagovat podáním dodatečného důkazu.